Hezký den všem sběratelům a investorům,



Článek vyjadřuje subjektivní názory autora článku. Nejedná se o investiční poradenství či doporučení.
Hezký den všem sběratelům a investorům,
Článek vyjadřuje subjektivní názory autora článku. Nejedná se o investiční poradenství či doporučení.
Článek vyjadřuje subjektivní názory autora článku. Nejedná se o investiční poradenství či doporučení.
Photo: Designed by Freepik
Americký dolar je oficiální měna Spojených států amerických a zároveň světovou rezervní měnou. Jedná se o nejčastěji používanou měnu k mezinárodním obchodům a má tendenci být mezinárodní měnou pro určování ceny zboží či služeb na globálním trhu, jako je zlato, stříbro, ropa, zemní plyn, zemědělské komodity atd.
Poslední roky však dochází k bezprecedentnímu tisknutí nových a ničím nekrytých dolarů a je otázkou, zda by se měly určovat ceny zboží v této ničím neřízené měně. Dluh USA se neustále zvětšuje a nepřichází žádné plány, jak jej splatit. Pouze se vymýšlí strategie na navyšování a obsluhu státního dluhu. Dolní graf ukazuje množství tisknutých nových peněz.
Tím, že jsou ceny komodit určovány v dolarech, jehož jediným emitentem je USA, se samozřejmě nelíbí ostatním zemím, které tyto komodity těží a dodávají na trh. Každá centrální banka daného státu upřednostňuje nejprve své zájmy a pak až zájmy ostatních.
Proto vznikla aliance BRICS, která slučuje několik významných států, jako je Čína, Rusko, Brazílie, Indie, Saudská Arábie, Spojené arabské emiráty, JAR a další. Dohromady čítá populaci cca 3,5 mld lidí (30 % světového povrchu Země a 46 % světové populace). Ekonomiky této aliance mají hodnotu 29 % celosvětového HDP.
Země BRICS se snaží o jakousi dedolarizaci a často mezi sebou obchodují ve svých měnách. V těchto zemích se těží okolo 70 % světových zásob zlata. BRICS dlouhodobě hromadí větší objemy zlata a chtějí vytvořit měnu, ve které by se globálně obchodovalo, jako se obchoduje se současnou rezervní měnou (USD) a navíc by byla kryta zlatem. To by samozřejmě zahýbalo celosvětovou ekonomikou, hlavně USA a EU.
Americký dolar nebyl vždy rezervní měnou, jako vidíme na grafu níže. Ve světě je vše pomíjivé a jednou nastane čas změny a dojde k velkým transformacím. Není tedy otázkou, zda změny přijdou, ale spíše kdy přijdou a každý by měl mít pojistku pro tyto ekonomické otřesy. Z historie víme, že drahé kovy vyhrály nespočet ekonomických bitev a tahle bude jen další do počtu.
Článek vyjadřuje subjektivní názory autora článku. Nejedná se o investiční poradenství či doporučení.
Zdroj: https://fred.stlouisfed.org/ , www.visualcapitalist.com
Photo: Designed by Freepik
Zeptali jsme se umělé inteligence, jaké jsou nejpravděpodobnější scénáře, když stát potřebuje peníze pro financování svého dluhu (originální odpovědi + náš komentář):
Zvyšování daní a omezení výdajů: Stát může zvážit zvyšování daní nebo omezování výdajů jako opatření k ovládání zadlužení. To může mít vliv na občany a podniky prostřednictvím zvýšených daní nebo snížených vládních výdajů. (Toto opatření vláda zavedla.)
Článek vyjadřuje subjektivní názory autora článku. Nejedná se o investiční poradenství či doporučení.
Photo: Designed by Freepik/vector_corp
Vážení investoři a sběratelé,
Článek vyjadřuje subjektivní názory autora článku. Nejedná se o investiční poradenství či doporučení.
Vážení investoři a sběratelé,
zlatu se poslední roky velmi daří a každoročně zvyšuje svou hodnotu. Od roku 2015 neustále roste a jeho tempo se navíc zrychluje. Za tuto dobu vyrostlo o neuvěřitelných 75 %. Za stejné období byla inflace 41,2 %. V tabulce níže jsou ceny zlata od roku 2015 v dolarech za unci.
zdroj: kurzy.cz
Vysoké zhodnocení zlata může mít více vysvětlení. Geopolitická nejistota, ekonomická nestabilita a neustálé navyšování světového dluhu a s tím spojená nízká důvěra ve fiat měnu a banky. Mění se pohled lidí, ale také centrálních bank na zlato. Ve vytváření zlatých rezerv jsou poslední roky centrální banky velmi aktivní. A jak říkáme: Když je zlato dobré pro banky, tak je dobré také pro lidi.
Dalším faktorem růstu zlata může být „černá labuť“. Toto vystihuje nejlépe citát:
Zprávy nevytváří kurzy, ale kurzy vytváří zprávy.
André Kostolány
Tedy všechny zprávy, které si přečteme, jsou v kurzech dávno započítány. Má zlato ve své vyšší hodnotě něco, co nevidíme a teprve přijde?
Vytváření zlatých rezerv.
Zlato a stříbro jsou kovy, které při hromadění mají pořád stejný smysl, jako třeba peníze, ale v jiném „bezpečnějším kabátě“. Pro upřesnění: vlastnění jednoho auta má pro nás velký užitek. Jsme mobilní, dojedeme kdykoli a kdekoli apod. Vlastnění 2, 3 a více aut už nemá tak velký užitek jako jedno auto. Podobně můžeme přemýšlet o televizoru, životním pojištění nebo alternativní investici. S drahými kovy je to naopak. Budování fyzických rezerv má své opodstatnění a kdykoli je můžeme rychle směnit za peníze a cokoli si koupit.
Článek vyjadřuje subjektivní názory autora článku. Nejedná se o investiční poradenství či doporučení.
Současná cena stříbra je převážně určována podle obchodování na burze, které násobně převyšuje zásoby fyzického stříbra.
Fyzické stříbro je cenná a vzácná komodita, jež hraje důležitou roli v oblasti průmyslu a investic. Fyzické stříbro je hmotné s vnitřní hodnotou a nenese riziko protistrany. Jeho těžba je nákladná a obtížná. Světové zásoby stříbra jsou rovněž omezené.
Papírové stříbro se prakticky obchoduje v neomezeném množství a nezaručuje žádné vlastnictví skutečného stříbra.
Důlní produkce a recyklace
Otvírání nových dolů je náročný a zdlouhavý proces, proto se důlní produkce (Mine Production) několik let drží na podobných hodnotách. Recyklace (Recycling) se mírně zvedla, ale stále nestačí pokrývat poptávku (viz tabulka poptávky níže).
Stříbro (poptávka)
Poptávka z průmyslu (Industrial total) se každoročně zvedá a za posledních 9 let stoupla o 31 %. Výhled pro následující roky je pozitivní a v oblasti fotovoltaiky se očekává více než 100 % růst spotřeby stříbra, násobky spotřeby předpokládá také automobilový průmysl. Zájem o fyzické stříbro v podobě slitků a mincí (Net Physical Investment) se v roce 2022 zvýšil o 22% na nové maximum 332,9 milionů uncí.
Obchodování s papírovým stříbrem je hlavní důvod, proč je cena stříbra tak nízká. Avšak spotřeba ze strany průmyslu neustále stoupá a těžba či recyklace nestíhají pokrývat poptávku. Jednou dojde k razantnímu přecenění stříbra, ale nyní stále platí, že je stříbro nejpodhodnocenější komoditou moderní doby a cena nahrává nám investorům.
Fyzické investice do stříbrných slitků a mincí podle států
Do stříbra nejvíce investují mladí Američané, kteří mají delší investiční horizont a vidí v něm velký růstový potenciál. Největší nárust investičních produktů zaznamenala Indie a to 188 %.
Článek vyjadřuje subjektivní názory autora článku. Nejedná se o investiční poradenství či doporučení.
Zdroj: THE SILVER INSTITUTE
Photo: Designed by Freepik/wirestock
Na rozdíl od papírových investic mají drahé kovy své kouzlo ukryté ve fyzické podobě. Můžete je vlastnit doma, držet v ruce, obdivovat jejich lesk a precizní zpracování. A právě tato fyzičnost je pro mnoho investorů i sběratelů hlavním důvodem, proč si zlaté a stříbrné slitky či mince pořizují.
Fyzické vlastnictví však přináší i řadu otázek: Jak s kovem správně manipulovat, aby nedošlo k jeho poškození? Kde jej bezpečně uchovávat? A co dělat, pokud chceme mít sbírku nejen chráněnou, ale i přehledně a esteticky uspořádanou?
Připravili jsme pro vás přehled základních zásad, které pomohou zachovat krásu, hodnotu i přehlednost vaší sbírky či investice. Protože jen dobře zachovalá a reprezentativní sbírka dělá skutečnou radost a stává se tím, čím má být: opravdovou sbírkou.
🖐️ Jak správně manipulovat s mincemi a slitky
1) Jak manipulovat se slitky podle typu obalu
Manipulace se zlatými nebo stříbrnými slitky závisí především na tom, v jakém balení byly dodány. Každý typ slitku si zaslouží trochu jiný přístup.
2) Každá mince si zaslouží šetrné zacházení
Jsem zastáncem názoru, že každá mince (ať už malá, běžná či hodnotově méně významná) si zaslouží precizní zacházení. Mnohé z nich totiž nesou svůj příběh, památku na určité období nebo osobní význam, a proto bychom měli usilovat o to, aby si svou kvalitu uchovaly co nejdéle.
Oběhové nebo historické mince často nesou známky oběhu – škrábance, otlaky, zmatnění. I přesto však doporučuji s nimi manipulovat v ochranných pomůckách, abychom jejich stav udrželi alespoň takový, jaký je dnes – a předešli dalšímu znehodnocení.
U novodobých ražeb je šetrné zacházení nutností. Tyto mince bývají často výjimečně krásné a lesklé. I lehký dotek může na povrchu zanechat nevratné stopy, které už nemusí jít zcela odstranit. Zvláštní pozornost si zaslouží mince v kvalitě proof, které doporučujeme vůbec nevytahovat z ochranných kapslí. Povrch těchto mincí je zrcadlově leštěný a mimořádně citlivý na nečistoty. Stačí drobounká částečka prachu nebo smítko a časem může na minci vzniknout trvalý flíček.
🗄️ Správné skladování drahých kovů: co jim prospívá a co škodí
1) Jak skladovat investiční slitky
Jak jsme zmínili výše, většina slitků je dodávána v hermeticky uzavřených obalech (obvykle blistrech s certifikátem pravosti). Tyto obaly účinně chrání před vlhkostí a oxidací, tedy hlavními faktory, které by mohly negativně ovlivnit vzhled kovu. Z hlediska mechanické odolnosti jsou však blistry poměrně křehké – snadno se poškrábou a při pádu hrozí prasknutí celého plastového obalu. Ke správnému uložení přitom stačí málo – kvalitní box nebo kazeta, která slitky bezpečně ochrání, umožní jejich snadné přenášení a zároveň nabídnou reprezentativní vzhled.
V nabídce máme také etue až pro kilové investiční slitky, které bývají dodávány bez obalu. Díky pevnému provedení poskytne etue dokonalou ochranu před mechanickým poškozením a zároveň dodá slitku odpovídající váhu hodnotné investice.
2) Jak správně skladovat mince
Investiční mince
Novodobé investiční mince se obvykle dodávají buď jednotlivě v PVC kapsách nebo plastových kapslích, popřípadě ve větších baleních po 20 až 25 kusech v tzv. mincovních tubách. PVC kapsy vnímáme spíše jako základní ochranu pro přepravu nebo krátkodobé uložení. Pro dlouhodobé skladování doporučujeme spíše pevné kapsle na mince nebo mincovní tuby, které lépe chrání proti vlhkosti a mechanickému poškození. Následně je důležité zvolit pro mince vhodné prostředí, které zajistí jejich dlouhodobou ochranu:
Sběratelské, historické a oběhové mince
U těchto mincí platí stejná pravidla jako u investičních. Potřebují kvalitní základní ochranu a vhodné prostředí pro uložení.
Moderní sběratelské mince bývají často dodávány přímo v kapslích. Naopak oběhové nebo historické mince bývají bez obalu a je proto vhodné je chránit alespoň pevnými plastovými kapslemi. Pro rozsáhlejší sbírky oběživa jsou ideálním řešením mincovní alba, která pojmou větší množství mincí přehledně a bezpečně. Další možnosti uložení najdete v článku Tipy a návody pro uložení sbírky.
Zvolit dobrou kapsli nestačí. Mince je potřeba uchovávat na místě s nízkou vlhkostí, stálou pokojovou teplotou a bez výparů chemických látek.
3) Kvalita úložných materiálů rozhoduje
Nejdůležitějším faktorem při ukládání mincí je použití sběratelských potřeb od renomovaných světových výrobců (například Leuchtturm a Lindner). Tito výrobci mají na trhu dlouhodobě silné postavení, prestiž a důvěru sběratelů, kteří vědí, že jejich produkty neobsahují škodlivé chemické látky a jsou vyrobeny precizně a s ohledem na bezpečnost sbírek.
Naopak levné produkty od neznámých výrobců, často asijského původu, mohou obsahovat změkčovadla nebo jiné reaktivní látky, které se časem uvolňují a mohou negativně ovlivnit stav uložených mincí. Úspora několika korun tak může znamenat nenávratné poškození celé sbírky.
Děkuji za vaši pozornost.
Věřím, že dobře zvolená kapsle ve spojení s kvalitním úložištěm vám pomohou uchovat sbírku, na kterou budete hrdí – nejen dnes, ale i za mnoho let.
Na našem e-shopu nabízíme pouze produkty od světově uznávaných výrobců s dlouholetou tradicí v numismatice, notafilii a filatelii. Tito výrobci jsou zárukou vysoké kvality, bezpečnosti a hlavně – nepoužívají škodlivé chemické přísady.
Na rozdíl od levných a neprověřených alternativ nehrozí u značkových produktů riziko zabarvení mincí, přilepení inkoustu k fóliím ani jiné znehodnocení sbírky. Sám používám většinu nabízených produktů pro osobní sbírky.
Reprezentativní vzhled a promyšlená organizace sbírky přinášejí sběrateli mnohem větší radost. Správně uspořádaná sbírka je chráněná, přehledná a v případě potřeby ji lze okamžitě nabídnout za její skutečnou hodnotu.
Článek vyjadřuje subjektivní názory autora článku. Nejedná se o investiční poradenství či doporučení.
Photo: Designed by Freepik/cookie-studio
Vážení investoři a sběratelé,
Článek vyjadřuje subjektivní názory autora článku. Nejedná se o investiční poradenství či doporučení.
Photo: Designed by Freepik/starline