Stříbrná mince Tolar Marie Terezie 1780 (novoražba)

Kód: S101
DPH 21% GARANCE VÝKUPU
814 Kč / ks 673 Kč bez DPH 35 Kč / 1 g
✔ Skladem
Můžeme doručit do:
4.6.2024
Možnosti doručení

Levantský tolar Marie Terezie z roku 1780 je nejznámější stříbrnou mincí světa, která se s přestávkami razí více než 250 let. Dnes její výroba probíhá v rakouské mincovně Münze Österreich AG.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Tolary Marie Terezie mají až 150 různých variant a razily se v mincovnách ve městech Günzburg, Vídeň, Hall, Karlsburg, Kremnica, Praha, Milán či Benátky. 

Nabízené mince jsou novoražby a všechny mince mají vyražený stejný rok ražby 1780, navzdory tomu, že jsou produkovány také ve 21. století. Novoražby se řadí mezi investiční mince, jako jsou Philharmoniker, Maple Leaf či Australian Kangaroo a kombinují krásu historické mince s hodnotou stříbra. Nehodí se jako sběratelské mince, ale spíše jako dokonalá krizová měna nebo čistá investice do stříbra. 

Rub mince zobrazuje profil císařovny Marie Terezie s vdovským závojem. Na spodním okraji je značka „S·F·“, jež znázorňuje iniciály mincovních mistrů Schöbl und Faby. Okolo jsou latinské zkratky nápisů „M·THERESIA·D·G·“ a „R·IMP·HU·BO·REG· (Maria Theresia, Dei Gratia Romanorum Imperatrix, Hungariae Bohemiaeque Regina) v češtině Marie Terezie z boží milosti císařovna římská, Uherska a Čech královna.

Líc mince nese znak Habsburské monarchie: Černý třikrát korunovaný dvouhlavý orel (2 koruny arcivévodské a 1 císařská). Uprostřed se nachází štít se znaky územních celků. Latinské zkratky nápisů okolo „ARCHID·AVST·DUX·“ a BURG·CO·TYR·1780·X“ Archidux Austriae, Dux Burgundiae, Comitissa Tyrolis 1780 X v češtině znamenají arcivévodkyně rakouská, vévodkyně burgundská, hraběnka z Tyrolska 1780. Písmeno X vedle roku ražby je někdy označováno jako kříž a znamená, že mince byla vyražena podle konvence o ražbě mincí z roku 1753.

Tolar má váhu 28,07g a podíl čistého stříbra je 23,39g. Ryzost mince je tedy 833 tisícin a ostatní příměsi zajistují vyšší tvrdost a odolnost.

V nepravidelných intervalech máme v nabídce novou produkci mincí bez známek oběhu, ale ve většině případů jsou k dispozici mince se známkami oběhu a znečištění. To nijak nesnižuje jejich hodnotu a výkupní ceny nových nebo oběhových mincí jsou stejné. Z našeho pohledu mají mince se známkami oběhu určitou svou krásu a dodávají pocit pravé měny. 

Fotografie jsou ilustrační.

Doplňkové parametry

Kategorie: 1 Oz (31,1 g) Stříbrné mince
Hmotnost: 28,07 g
Stát: Rakousko
Obsah čistého stříbra: 23,39 g
Průměr mince: 42 mm
Ryzost: 833,3/1000 Ag
Stav: Známky oběhu
DPH: 21%
Výkup: Ano
Balení: PVC kapsa na mince

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

5
83x
4
13x
3
8x
2
2x
1
1x
Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Affiliate program