Jak vybrat album pro mince během pár minut

Album bychom měli vybírat podle několika kritérií:

A) Kolik mincí máme v plánu uložit
B) Kde album budeme skladovat (knihovna, sejf apod.)  
C) Chceme-li mince hermeticky uzavřít do kapslí a následně uložit do alba (maximálně zamezit přístupu vzduchu)

Sběratel nebo investor by měl vždy počítat s tím, že se jeho sbírka či investice bude spíše zvětšovat, než zmenšovat. Alba lze rozdělit do tří základních kategorií:


1) Malá kapesní alba

Pro menší množství mincí jsou naprosto dostačující malá kapesní alba. Mají pevnou neměnnou vazbu a většinou pojmou 48 nebo 96 mincí. Nejdůležitější je průměr mince, který je schopno album pojmout. U průměru počítejte s malou rezervou, aby šly mince dobře zasunout a následně vytáhnout. V nabídce jsou také kapesní alba pro turistické mince, sběratele Euro mincí nebo alba pro investiční mince, do kterých se vejdou běžné stříbrné či zlaté investiční mince o váze 1 troyské unce. Kapesní alba jsou cenově nejdostupnější a také nejskladnější. 

 

2) Střední alba NUMIS s kroužkovou mechanikou 

Numismatickým standardem a optimální volnou v poměru cena/výkon jsou alba NUMIS, která pojmou v průměru 500 mincí. Mají 4 kroužkovou mechaniku a lze tedy dokupovat a měnit listy v albu. K dispozici jsou albové listy s různými otvory od 17 mm až po 66 mm nebo pro celé sady Euro mincí. Do alba lze také přikoupit listy pro bankovky nebo pohlednice. Alba jsou ideálně velká a vejdou se do běžné knihovny či sejfu. Pro začínající sběratele je v nabídce edice NUMIS start, která obsahuje album s 5 různými listy, bavlněné rukavice, pinzetu a lupu. 

 

3) Velká alba GRANDE s kroužkovou mechanikou 

Alba GRANDE jsou rozměrově velká, a tím i méně skladná (nemusí se vejít do běžné knihovny či sejfu). Hlavní předností je možnost uložení mincí i s kapslemi do speciálních listů ENCAP a SNAP (kruhové i čtvercové kapsle). Mince v kapslích jsou dobře chráněny před mechanickým poškozením a oxidací. Tento systém také ocení sběratelé, kteří pořizují mince v originálních kapslích z mincovny, jako jsou například pamětní mince ČNB. Mince v albu vypadají pěkně, reprezentativně a přehledně. Grande dokáže uložit 120 mincí o váze jedné troyské unce nebo 250 mincí z České národní banky (200 Kč). Album také nabízí listy pro sběratele bankovek, známek, pohlednic, sběratelských kartiček či různých dokumentů až do velikosti A4.

 

 

Dobře zorganizovaná sbírka je vždy cennější, přehlednější, reprezentativnější a dělá sběrateli mnohem větší radost. Navíc pokud ji dostane do rukou někdo jiný (například dědic), rychle a lépe se v ní zorientuje a dokáže ji prodat za její reálnou hodnotu. 

Děkujeme všem za pozornost a přejeme mnoho úspěchů ve sbírání a investování. 

Vaše JEDNA UNCE

Affiliate program