Jak vybrat album pro bankovky?

Vybrat album pro bankovky je vcelku snadné a je potřeba se držet dvou základních kritérií:

  • Nejdůležitějším faktorem jsou rozměry bankovek či jiných dokumentů, které chceme uložit. Například naše české bankovky se řadí mezi ty větší a některé formáty albových listů mohou být malé. 
  • Druhým faktorem je počet bankovek. Vždy je lepší počítat s tím, že se naše sbírka bude časem zvětšovat, nežli zmenšovat. 


1) Kapesní alba 

Na menší počet bankovek postačí kapesní alba, jež v průměru pojmou 20 bankovek. Většinou jsou ve dvou provedeních pro standardní či velké bankovky nebo také přímo pro bankovky Euro souvenier. Tyto alba jsou cenově nejdostupnější variantou.2) Alba s pevnou vazbou 

V poměru ceny a užitku jsou k dispozici alba s pevnou neměnnou vazbou. Nevýhodou je, že si album nemůžete přizpůsobit na míru a listy jsou z měkčích materiálů. To vše kompenzuje počet bankovek, které album pojme.   3) Alba s kroužkovou mechanikou

Nejlepší metodou uložení je do alb s 4 kroužkovou mechanikou (formou šanonů), kde si albové listy přizpůsobíte na míru své sbírce. Albové listy jsou z tvrdé PVC fólie a nejlépe chrání bankovky. K dispozici jsou menší alba NUMIS, do kterých může být problematičtější uložit některé velké bankovky. Album GRANDE se řadí mezi ty větší a lze do nich uložit bez problému i dokumenty formátu A4. Zajímavou střední cestou je album PUBLICA M od firmy Lindner, která vyrábí většinu svých produktů v Německu.


Varianty albových listů se liší podle typu alba. Album NUMIS a PUBLICA M nabízi listy s 1, 2 a 3 kapsama. Větší album GRANDE má v nabídce i nejrůznější atypické listy pro alternativní sbírání (Kreditní karty, sběratelské kartičky, pivní podtácky, pohlednice apod.).4) Kapsy na bankovky

Poslední alternativou je uložení bankovek či certifikátů do kapes BASIC Leuchtturm nebo kapes Lindner. Ty lze následně vložit do Archivního boxu LOGIK, který je schopen uložit až 700 bankovek. 

 

Dobře zorganizovaná sbírka je vždy cennější, přehlednější, reprezentativní a dělá sběrateli mnohem větší radost. Navíc pokud ji dostane do rukou někdo jiný (například dědic), rychle a lépe se v ní orientuje a dokáže ji prodat za její reálnou hodnotu. 

Děkujeme všem za pozornost a přejeme hodně úspěchů ve sbírání a investování. 

Váš tým JEDNA UNCE

Affiliate program