Jak čistit mince?

Čištění mincí je velmi komplikované téma a jsou případy, kdy může být čištění mince spíše na škodu. Například ušlechtilá patina na stříbrných mincí je žádoucí a může být považována za znak stáří a pravosti kovu (sběratelé numismatiky dávají přednost mincím s patinou). U některých zlatých mincí se objevují například červené skvrny (tzv. zlatá rez), která je způsobena oxidací mědi (většina historických mincí byla ražena s příměsí mědi). Neodborným čištěním může často dojít k nenávratnému poškození mince, které nemusí být na první pohled zřetelné. Z pohledu začínajícího numismatika se to může zdát nelogické, ale málokdy čištěním mincí zvýšíme její hodnotu. Zkušení numismatici se nedívají, zda je mince dobře vyleštěna, ale na její zachovalost.

Novodobé mince, obzvlášť v kvalitě proof, nedoporučujeme čistit. Už se nikdy nedocílí původního zrcadlového lesku jako před čištěním. 

Chcete-li čistit investiční mince (např. Wiener Philharmoniker, Maple Leaf aj.) či novoražby, u kterých není numismatická hodnota (např. novoražba Tolaru Marie Terezie) nemusíte se tolik obávat. Zde je nejdůležitější obsah kovu a nikoli zachovalost mince. 

Pokud jste rozhodnutí mince vyčistit, máme pro vás několik rad/zásad:


Chemické čištění

Čištění za pomocí lázně je jednou z velmi šetrných možností jak vyčistit mince a neznehodnotit je. Chcete-li být velmi opatrní, minci pouze ponořte do lázně po dobu dle návodu a následně vyjměte a důkladně opláchněte. Lázeň chemicky rozpouští oxidaci a mnohdy není zapotřebí mechanického čištění viz video níže. 

Tipy/zásady:

 • Nejprve mince očistěte v univerzální lázni pro mince, která je na hrubé nečistoty a není takřka agresivní. Stejně tak lze použít horkou vodu s mýdlem. Následně můžete na mince použít speciální lázně. 
 • Pro čištění používejte profesionální lázně Leuchtturm nebo Lindner. Každá je speciálně vyvinuta a otestována na různé druhy mincí a nedochází k narušení povrchu kovu. Je důležité se držet návodu, který je v českém jazyce součásti balení. 
 • Do lázní dávejte pouze mince se stejným složením kovu a stejným znečištěním. 
 • Nečistoty odstraňte jemným hadříkem nebo jemnou houbičkou. Dbejte, abyste pod hadříkem neměli nečistoty a dále nečistili minci a tím ji nepoškrábali.  
 • U čištění nespěchejte a postup namáčení do lázní můžete několikrát opakovat. 
 • Po vyčištění manipulujte s mincemi v rukavicích nebo s pinzetou. Lidský pot může obsahovat agresivní látky, které mohou způsobit opětovnou oxidaci nebo zabarvení kovu. 
 • K dispozici je výhodná sada pro chemické čištění mincí obsahující: pinzetu, rukavice, hadřík, lázeň na stříbrné a měděné mince.

 


Ultrazvukové čističe

Jednou z možností je také použití ultrazvukových čističů, které jsou v čištění nejšetrnější. Tento proces může být mnohdy velmi zdlouhavý a je zapotřebí mince několikrát vyjmout, očistit, opláchnout, zase vložit do čističky a často měnit lázeň.

 • V čističce je lepší používat destilovanou vodu. Lze využít také čistící lázně, jež jsou namíchány a připraveny k okamžitému použití. V případě potřeby je lze naředit, ale jejich účinnost se bude snižovat. 
 • Mezi cykly mince vyjměte opláchněte a zkontrolujte. 
 • Nečistěte mince s různým složením nebo s různým znečištěním. Nejlépe je čistěte jednotlivě.
 • Po vyčištění manipulujte s mincemi v rukavicích nebo s pinzetou. Lidský pot může obsahovat agresivní látky, které mohou způsobit opětovnou oxidaci nebo zabarvení kovu. 

 

Uložení a skladování mincí

Vyčištěné a řádně osušené mince lze uložit a zorganizovat v albech, o kterých si můžete přečíst v článku Jak vybrat album pro mince? Nebo uložit do kruhových kapslí viz článek Kruhové kapsle (bublinky) na mince, popřípadě zvolit velmi oblíbený systém Quadrum kapslí, který je mezi sběrateli nedocenitelný.

 

Tipy jak skladovat a pečovat o drahé kovy naleznete v článku Skladování a péče o drahé kovy.

Dobře zorganizovaná sbírka je vždy cennější, přehledná, reprezentativní a dělá sběrateli mnohem větší radost. Navíc pokud ji dostane do rukou někdo jiný (například dědic), rychle a lépe se v ní orientuje a dokáže ji prodat za její reálnou hodnotu. 

Článek vyjadřuje subjektivní názory autora článku. Nejedná se o poradenství či doporučení.

Affiliate program