Aktuální články

Novinky, rady, tipy a grafy ze světa zlata a stříbra. 

Zlato doma vs. peníze v bance

Chcete-li vlastnit zlato, největší smysl dává ho mít pevně ve vlastních rukou, tedy fyzicky doma. Oproti papírovému zlatu či jiným bankovním investicím má několik předností. Jako dobrými příklady jsou:

 • nezávislost na internetu, dostupnosti elektřiny, funkčnosti bankovního systému
 • velmi těžko vymahatelné ze strany státu
 • anonymita

Největší nevýhodou skladování zlata doma je možnost jeho odcizení. S tím jsou spojeny náklady na bezpečnost apod. U bankovních produktů nemusí člověk investovat do zabezpečení, ale jeho peníze nemusí být také vždy ve 100% bezpečí. V následujícím grafu jsme srovnali počet vloupání do bytů a domů vs. počet bankovních kyberpodvodů za rok 2022. Srovnali jsme také jejich výši škod. 

 

 

Zdroj: https://www.policie.cz, https://cbaonline.cz/ 

Srovnání je samozřejmě orientační a může mít více proměnných. Ne každá vyloupená domácnost má hotovost či zlato doma. Podle odhadů mají české domácnosti přibližně 20 tun zlata (2x více než Česká národní banka) a zhruba 60 000,- Kč v hotovosti připadá na jednoho Čecha.

Oproti jiným státům vlastní Češi velmi málo zlata (přibližně 2g na obyvatele). Ve srovnání například s Německem, kde vychází v průměru 100-120g zlata na jednoho obyvatele, to není mnoho. Povědomí o zlatě jako uchovatele hodnoty majetku se čím dál více rozšiřuje a spousta Čechů již chce vlastnit kousek svého zlata.

 

Jak nejlépe zabezpečit svůj majetek?

 • Základem správného uložení je trezor. Při výběru zohledněte několik paramterů a to hlavně velikost (v budoucnu počítejte spíše s tím, že vám do něj budou věci příbývat, než ubývat), bezpečnostní třídu (s ohledem na hodnotu věcí a podmínky pojišťovny), ohnivzdornost a typ instalace (trezor k zazdění nebo volně stojící k ukotvení).
 • Alarm. Nedílnou součástí každého bytu či domu by mělo být poplachové zařízení. Některé společnosti nabízejí kvalitní služby včetně upozornění SMS nebo telefonátem na spuštění poplachu, případně za měsíční poplatky napojení na výjezdovou službu. 
 • Každá překážka navíc, kterou musí lupič překonat, znásobuje bezpečnost vašeho majetku.

Uncový zlatý slitek v blistru je stejně velký jako kreditní karta a někdy kvalitní hra na schovávanou může ochránit váš majetek. Ne zřídka se ve starém domě při rekonstrukci našli zlaté mince v podlaze, zárubních či schované na půdě. Základní pravidlo při hře na "schovku" je neukládat vše na jedno místo! Kdyby náhodou nějakou vaši schovku zloděl odhalil, nepřišli byste o vše, ale jen o zlomek. 

Jako velmi netradiční metodu můžeme považovat zakopávání zlata do země. Při dostupnosti dnešních moderních přístrojů si lze podle GPS souřadnic zapsat, kde přesně je poklad uložen. Budete-li kdekoli na světě, stačí dané osobě sdělit GPS souřadnice a můžete uskutečnit "obchod". Jen vás při tom zakopávání nesmí nikdo vidět nebo tam za 20 let nesmí postavit banku s nejvyšší ostrahou! :)

 

Vaše JEDNA UNCE

Článek vyjadřuje subjektivní názory autora článku. Nejedná se o investiční poradenství či doporučení. 

Zlato vs. Bitcoin

Na úvod můžeme začít čísly, které nám ukážou jak velký je trh se zlatem a bitcoinem:

Bitcoin
Aktuálně je vytěženo 19 256 818 bitcoinů s maximálním možným limitem 21 000 000 BTC. Při současné ceně 386 320 Kč/BTC je velikost trhu v českých korunách 7 439 293 929 760 Kč.

Zlato
Celosvětová zásoba vytěženého zlata se odhaduje na 194 000 tun (bez maximálního limitu). Při současné ceně 42 055 Kč/troyská unce (31,1g) je velikost trhu v českých korunách 262 307 331 507 068 Kč.

Jednoduché srovnání ukazuje, že cena jednoho bitcoinu je sice veliká, ale v porovnání s celkovým trhem se zlatem je bitcoin cca 35x menší. Viz srovnání v grafu. 

bitcoin vs zlato

Zlato
Nesporným faktorem zlata je jeho stáří a houževnatost. Zlato jako platidlo funguje již 4 500 let a prošlo nespočtem krizí, válek a ekonomických bublin. Od první zaznamenané hyperinflace v roce 301 n.l., přes zlatý standard, až po současnost, kde si stále drží svou hodnotu. Důvěra lidstva v tento drahý kov je nezlomitelná. Jedním z důkazů je také válka na Ukrajině, kdy cena zlata během týdne stoupla z průměrných 43 000 na 50 000,- Kč za unci.

Bitcoin
Je poměrně novou a mladou technologií, která v budoucnu ještě leccos změní. Výhodou je možnost přímé (anonymní) transakce mezi dvěma stranami (bez prostředníků). Stejně jako u zlata, nemá žádná mocnost tuto "měnu" pod kontrolou a nemůže ji ovlivňovat jako fiat peníze. 

Shodné faktory:

 • Decentralizace
 • Vysoká likvidita
 • Investování od nízkých částek
 • Možnost anonymního nákupu

 

Výhody/nevýhody zlata

 • Stabilita a uchování hodnoty majetku
 • Při zpětném prodeji se neodvádí daň (nakupujete-li jako fyzická osoba)
 • Osvobozeno od DPH
 • Všemi uznávaná, světově obchodovatelná komodita
 • Fyzická podoba
 • Výrazně snižuje rizikovost portfolia v ekonomické nestabilitě
 • Nevýhodou je skladování a s ním spojené náklady

 

Výhody/nevýhody bitcoinu

 • Rychlost transakcí
 • Nevýhodou jsou nevratné převody, možnost hackerového útoku, vysoká volatilita, daň, všemi státy neuznávaná "měna"

 

Bitcoin má možná ještě vše před sebou, ale jak říká Warren Buffett: každá nová technologie projde bublinovým cyklem. Stejně jako v minulosti třeba automobilový průmysl. Málo kdo ví, že v té době bylo v Americe přes dva tisíce automobilek. Motorizace, projekt budoucnosti, nikdo nepochyboval a stejně vše prošlo bublinou. Dnes automobilky v USA spočítáte na prstech jedné ruky. Do roku 2000 nikdo nepochyboval, že internet nemá budoucnost. Měli pravdu, ale pokrok si musel projít svým. Nové ceny, nové firmy, změny.

Tým

JEDNA UNCE

Změny v dopravě a dobírce

Zásilkovna 

 • Jako každým rokem zkracuje Zásilkovna úložní dobu u výdejních míst na 5 + 2 (5 pracovních dnů + možnost prodloužení o 2 dny) s platností od 1.11.2022.
 • Nejpozdější termín objednávek pro doručení na Vánoce je 20.12.2022 do 12:00. 

 

Česká pošta

 • Nově jsme zavedli službu Balíkovna.
 • Nejpozdější "odhadovaný" termín (doposud ČP neupřesnila) pro doručení na Vánoce je 20.12.2022 do 12:00.
 • Možnost dobírky bude snížena z dosavadních 100 000,- Kč na 50 000,- Kč. 

 

Zásilky budeme odesílat až do 23.12.2022, ale jejich včasné doručení bude záviset pouze na dopravcích.

Není nad to mít své úspory pevně ve vlastních rukou

Celkem nedávno se Britské penzijní fondy dostaly do velkých problémů a byli krůček od kolapsu, který by mohl ovlivnit celý svět. Zachraňovat je musí centrální banka Bank of England (BoE), která si na to vyčlenila až 65 mld. liber a bude nakupovat dlouhodobé státní dluhopisy. Dle analytiků za to může jejich strategie investování Liability Driven Investment (LDI), která ve světě není úplně tak běžná. Na jednu stránku potřebuje BoE bojovat s inflací a utahovat měnovou politiku (nerozhazovat nové peníze) a na druhou stranu nemá jinou možnost než jít opačným směrem a pomáhat  penzijním fondům (tisknou nové peníze a tím vytvářejí novou inflaci). Jak říká Warren Edward Buffett:

 

Špatné věci nejsou očividné v dobrý časech: Kdo plave nahý, poznáš v okamžiku odlivu.

 

Není nad to mít aspoň část svých úspor pevně ve vlastních rukou. Vlastníte-li fyzické zlato, máte hodnotu, se kterou nikdo špatně nehospodaří, lusknutím prstu Vám ji nevezme, ani z ní kousek po kousku neukrajuje.

113-8

České penzijní fondy také investují ve velkém do Českých státních dluhopisů. Státní dluh je přibližně 2,7 bilionu, což zhruba odpovídá 42,3% HDP. Při dosažení hranice 55% narazí na dluhovou brzdu. Jedná se o zákon rozpočtové politiky, který má politikům zakázat bezprecedentní utrácení a zadlužování státu. Tvrzení, že jsou dluhopisy naprosto bezpečné bych bral s velkou rezervou.

statnidluhopisy

  

Cena zlata v českých korunách

Vývoj ceny zlata je dobré sledovat nejen v českých korunách, ale také v dolarech. Často se může stát, že cena v dolarech zůstává stabilní a přitom v korunách rapidně stoupá nebo klesá. Výkyv kurzu o 0,5 dolaru může udělat rozdíl několika set korun na jedné unci zlata. Například za posledních 6 měsíců se cena kurzu CZK/USD pohybovala přibližně od 21,9 až 24,9 korun za dolar. V tabulce si můžete prohlédnout reprezentativní příklad takových pohybů.

 

Cena zlata je určována celosvětově. Bude-li naše měna oslabovat vůči jiným státům, zlato v korunách bude o to více stoupat. Může být také dobrou pojistkou proti špatnému hospodaření vlastního státu. 

Aktuálně do chodu ekonomiky zasahuje Česká národní banka svými intervencemi a uměle řídí kurz koruny (managed floating). Zdroje ČNB jsou však "omezené" a rychle se krátí (viz tabulka níže). Kdyby nedocházelo k umělému posilování koruny, aktuální zhodnocení zlata by bylo větší.

rezervy CNB

České zlato

Česká národní banka, pod vedením nového guvernéra Aleše Michla, chce opět budovat zlaté rezervy. Aktuálně vlastní cca 11,2 tun zlata - přibližně 360 000 troyských uncí. Na jednoho obyvatele České republiky připadá 0,034 troyské unce zlata (cca 1,1 gramu). Stále je to ale 10x méně než doporučuje měnový fond. 

Historicky největší zásoby zlata jsme měli po vypořádání pohledávek z poválečného období a to 112,4 tuny zlata. Nyní má ČNB v plánu zvýšit rezervy přibližně o 100 tun. 

Z celosvětového měřítka má největší zásoby zlata USA (8 134 tun), následuje Německo (3 363 tun) a třetí místo obsadil mezinárodní měnový fond (2 814 tun). Naši slovenští sousedi disponují 31,7 tunami zlata a dle odhadů je na Slovensku něco mezi 100-400 tunami nevytěženého zlata.

Zdroj: ČNB a World Gold Council

Pravidelné nákupy drahých kovů
Nepodceňujte pravidelnost nákupů. 
 
Poslední roky zažívá zlato divoké období. Nejednou vyskočila jeho cena přes 2000 USD. Při pravidelných nákupech se vyhnete jednorázovému nákupu na vrcholu.
 
Za posledních 24 měsíců se reálná cena prodaných zlatých mincí Wiener Philharmoniker 1oz v našem obchodu pohybovala od 40 074,- Kč do 50 441,- Kč. A průměrná cena všech prodaných mincí byla 43 006,- Kč.
 
Nakupování v pravidelných intervalech Vám zajistí průměrnou a férovou cenu.
 
sn__mek