Münze Österreich AG

Webová stránka značky: Münze Österreich AG

 

150px-Münze_Österreich_logo.svg

Mincovna vznikla roku 1194. Podnětem bylo, když rakouský a štýrský vévoda Leopold V. Babenberský zajal poblíž Vídně anglického krále Richarda I. Lví srdce, který se vracel do Anglie ze třetí křížové výpravy. Jako výkupné za své propuštění vyplatil Richard Leopoldovi 100 000 hřiven stříbra. Asi 12 tun ušlechtilého kovu. Leopold V. se rozhodl z poloviny této kořisti vyrazit mince.

V historii se mincovna mnohokrát stěhovala. V první polovině 19. století byla přesunuta na ulici Am Heumarkt v centru Vídně, kde se nachází doposud. Za své existence využívala nepřeberné množství technologického ražení mincí. Do 16. století se k ražbě využívalo kladivo nebo válcový, kolébkový a šroubový lis. Od roku 1830 až po současnost se k výrobě používá prstencový mincovní lis, který je schopný vyrazit až 700 mincí za minutu.

Firma je také jedním ze čtyř akcionářů, vlastnících společnost Argor Heraeus SA. Dnes ovládá 24,6% podílu švýcarské firmy. Investiční zlaté slitky mincovny Österreich se vyrábějí pravě zde, v Argor Heraeus SA.

Společnost Münze Österreich AG je známá po celém světě svým prvotřídním zpracováním drahých kovů a výrobou mincí. Jako globální hráč patří do světových elitních mincoven. Produkují se zde nejpopulárnější zlaté mince Wiener Philharmoniker a působivá paleta mincí a medailí pro sběratele. Kromě toho dodává polotovary z drahých kovů a oběhové mince do mnoha zemí po celém světě.

Münze Österreich AG je 100% dceřinou společností Oesterreichische Nationalbank od roku 1988 a může se těšit z více než 825 let historie. V současnosti pro společnost pracuje více než 200 zaměstnanců a ročně produkuje přibližně 450 milionů mincí.

 

Budova Münze Österreich ve Vídni
(V elegantní budově jsou umístěny nejmodernější výrobní zařízení, schované za klasickou fasádou)

Münze Österreich AG

2 položek celkem
maple
935 Kč

Rakouská mince Wiener Philharmoniker je nejprodávanější mincí Evropy. Její ražba byla zahájena v roce 2008 ve vídeňské mincovně MÜNZE Österreich AG.

Kód: 119
004813 stribrna investicni mince ramesses po zivote 2oz 2017 03
1 090 Kč

Speciální pamětní vydání Wiener Philharmoniker 2019, které je částečně pozlacené 24 karátovým zlatem.

Kód: 519

Stránka 1 z 1 - 2 položek celkem