Skladování a péče o drahé kovy

Jak skladovat a manipulovat s mincemi a slitky

Cílem každého investora nebo sběratele je uchovat svou sbírku v nejlepší kvalitě, aby si zachovala svou vysokou hodnotu. Máme pro vás několik zásad dobrého skladování a manipulace s mincemi.

Všem známé černání stříbra je způsobeno především sírou a jejími sloučeninami obsažené ve formě oxidu ve vzduchu. Mírná patina na stříbrných mincích není vůbec na škodu. Odborníci to hodnotí jako znak pravosti kovu.

 • Skladování
  - Mince skladujte v originálních tubách nebo kapslích, z důvodu zamezení působení vlhkosti a přístupu vzduchu (chemické látky obsažené v nábytku, barvách, oblečení nebo plastech se mohou uvolňovat a způsobit oxidaci kovu).
  - Zvolte místo se stálou teplotou a nízkou vlhkostí (Sklepy a podobné místa, kde se dlouhá léta topilo nekvalitním uhlím, obsahují vyšší koncentrace síry a jejich sloučenin. Ty působí velmi agresivně na drahé kovy).
  - Působení slunečního záření může negativně ovlivnit stav kovu.

 • Manipulace
  - S mincemi mimo kapsli zásadně manipulujte v bavlněných rukavicích nebo pinzetou na mince (lidský pot může obsahovat stopy síry a dojde tak k oxidaci nebo zabarvení kovu).
  - Měkká podložka při práci může zachránit nejedno poškrábání mince.

  - Mince v kvalitě proof nikdy nevyjímejte z kapsle. Speciálně leštěná plocha při znečištění už nikdy nepůjde vyleštit do původní podoby.

Investiční zlaté a stříbrné slitky 1-100 gramů jsou zataveny do speciálních plastových obalů, které zároveň slouží jako certifikát pravosti. Dojde-li k poškození blistru, nemusíte panikařit. Stále vlastníte kousek ryzího kovu, který má svou hodnotu a z naší strany nebude žádný problém jej vykoupit. Aby byl slitek stále chráněn, můžete jej vložit do kapsle Quickslab pro zlaté slitky.    

Zabezpečení vaší investice

 • Jedna troyská unce zlatého slitku zabírá prostor přibližně velikosti platební karty. V domácích podmínkách může být velmi efektivní zahrát si na "schovku". Vždy platí pravidlo neschovávat vše na jedno místo. Kdyby náhodou došlo k loupeži, určitě by pachatel nenašel všechny skrýše. 
 • Při větších objemech investic není od věci pořídit si určité bezpečnostní zařízení (sejf a poplachové zařízení). Stejně jako u hry na schovku, platí i zde pravidlo, nejlepší ochranou je rozložení investice do více menších sejfů a míst. 
 • Další možností je pronájem bezpečnostní schránky (pro váš klid si ověřte zabezpečení schránky a pojištění v případě vyloupení schránky). Zlato plní funkci bezpečného přístavu pouze ve fyzické podobě a uložení mimo bankovní sektor. Ne zřídka při finančních reformách byly otevřeny a zdaněny i tyto schránky.
 • Nesmíme zapomenout také na starší praktiky schovávání. Při různých rekonstrukcích se nejednou našel kousek zlata schovaný pod parketami, mezi krovy nebo v dřevěných zárubních. Někteří si své zlato i zakopávali. Dnes si můžete napsat souřadnice, kde přesně jste zlato zakopali a v případě potřeby nemusíte fyzicky nic vyzvedávat a stačí pouze předat GPS souřadnice.

 

Vaše JEDNA UNCE

Článek vyjadřuje subjektivní názory autora článku. Nejedná se o investiční poradenství či jiné doporučení. 

Affiliate program