Skladování a péče o drahé kovy

Jak skladovat a manipulovat s mincemi a slitky

Cílem každého investora nebo sběratele je uchovat svou sbírku v nejlepší kvalitě, aby si zachovala svou vysokou hodnotu. Máme pro vás několik zásad dobrého skladování a manipulace s mincemi.

Všem známé černání stříbra je způsobeno především sírou a jejími sloučeninami obsažené ve formě oxidu ve vzduchu. Mírná patina na stříbrných mincích není vůbec na škodu. Odborníci to hodnotí jako znak pravosti kovu.

 • Skladování
  - Mince skladujte v originálních tubách nebo kapslích, z důvodu zamezení působení vlhkosti a přístupu vzduchu (chemické látky obsažené v nábytku, barvách, oblečení nebo plastech se mohou uvolňovat a způsobit oxidaci kovu).
  - Zvolte místo se stálou teplotou a nízkou vlhkostí (Sklepy a podobné místa, kde se dlouhá léta topilo nekvalitním uhlím, obsahují vyšší koncentrace síry a jejich sloučenin. Ty působí velmi agresivně na drahé kovy).
  - Působení slunečního záření může negativně ovlivnit stav kovu.

 • Manipulace
  - S mincemi mimo kapsli zásadně manipulujte v bavlněných rukavicích nebo pinzetou na mince (lidský pot může obsahovat stopy síry a dojde tak k oxidaci nebo zabarvení kovu).
  - Měkká podložka při práci může zachránit nejedno poškrábání mince.

  - Mince v kvalitě proof nikdy nevyjímejte z kapsle. Speciálně leštěná plocha při znečištění už nikdy nepůjde vyleštit do původní podoby.

Investiční zlaté a stříbrné slitky 1-100 gramů jsou zataveny do speciálních plastových obalů, který zároveň slouží jako certifikát pravosti. Nikdy je proto nevyjímejte! Snížili byste jejich cenu.

Zabezpečení vaší investice

 • Jedna unce zlata zabírá přibližně velikost platební karty, v domácích podmínkách může být velmi efektivní zahrát si na "schovku".
 • Při větších objemech investic není od věci pořídit si určité bezpečnostní zařízení (sejf a poplachové zařízení). Vždy se může vyskytnout možnost odcizení a je efektivnější uchovávat drahé kovy ve více schránkách. Větší počet "zámků" eliminuje možnost, že přijdete najednou o vše, ale jen o zlomek investice.
 • Další možností je pronájem bezpečnostní schránky (pro váš klid si ověřte zabezpečení schránky a pojištění v případě vyloupení schránky). Zlato plní funkci bezpečného přístavu hlavně ve fyzické podobě a uložení mimo bankovní sektor. Ne zřídka při finančních reformách byly otevřeny a zdaněny tyto schránky.
 • Nesmíme zapomenout také na starší praktiky schovávání. Při různých rekonstrukcích se nejednou našel kousek zlata schovaný pod parketami, mezi krovy nebo v dřevěných zárubních. Někteří si své zlato i zakopávali. Dnes si můžete napsat souřadnice, kde přesně jste zlato zakopali a v případě potřeby nemusíte fyzicky nic vyzvedávat a stačí pouze předat GPS souřadnice.