Skladování a péče o drahé kovy

Jak skladovat a manipulovat s mincemi a slitky

Cílem každého investora nebo sběratele je uchovat svou sbírku v nejlepší kvalitě, aby si zachovala svou vysokou hodnotu. Máme pro vás několik zásad dobrého skladování a manipulace s mincemi.

Všem známé černání stříbra je způsobeno především sírou a jejími sloučeninami obsažené ve formě oxidu ve vzduchu. Mírná patina na stříbrných mincích není vůbec na škodu. Odborníci to hodnotí, jako znak pravosti kovu.

 • Skladování
  - Mince skladujte v originálních tubách nebo kapslích, z důvodu zamezení působení vlhkosti a přístupu vzduchu. (chemické látky obsažené v nábytku, barvách, oblečení nebo plastech se mohou uvolňovat a způsobit oxidaci kovu)
  - Zvolte místo se stálou teplotou a nízkou vlhkostí. (sklepy a podobné místa, kde se dlouhá léta topilo nekvalitním uhlím, obsahují vyšší koncentrace síry a jejich sloučenin)
  - Působení slunečního záření může negativně ovlivnit stav kovu.

 • Manipulace
  - S mincemi mimo kapsli zásadně manipulujte v bavlněných rukavicích nebo pinzetou na mince. (lidský pot může obsahovat stopy síry a dojít tak k oxidaci nebo zabarvení kovu)
  - Měkká podložka při práci, může zachránit nejedno poškrábání mince.

  - Mince v kvalitě proof nikdy nevyjímejte z kapsle. Speciálně leštěná plocha při znečištění už nikdy nepůjde vyleštit do původní podoby.

Investiční zlaté a stříbrné slitky jsou zataveny do speciálních fólií a zároveň slouží, jako certifikát pravosti. Nikdy je proto nevyjímejte, znehodnotili byste tím svou investici.

 

Zabezpečení vaši investice

 • Pokud vlastníte jednu unci zlata přibližné velikosti platební karty, může být velmi efektivní zahrát si na "schovku" v domácích podmínkách.
 • Jestliže nakupujte také stříbro, objemy těchto investic nejsou zanedbatelné a není od věci pořídit si určité bezpečnostní zařízení. (sejf požadované bezpečnostní třídy a poplachové zařízení)
 • Poslední možnost je pronájem bezpečnostní schránky. (pro váš klid si ověřte zabezpečení schránky a pojištění v případě vyloupení schránky)