Skladování a péče o drahé kovy

Jak skladovat a manipulovat s mincemi a slitky

Cílem každého investora nebo sběratele je uchovat svou sbírku v nejlepší kvalitě, aby si zachovala svou vysokou hodnotu. Máme pro vás několik zásad dobrého skladování a manipulace s mincemi.

Všem známé černání stříbra je způsobeno především sírou a jejími sloučeninami obsažené ve formě oxidu ve vzduchu. Mírná patina na stříbrných mincích není vůbec na škodu. Odborníci to hodnotí jako znak pravosti kovu.

 • Skladování
  - Mince skladujte v originálních tubách nebo kapslích, z důvodu zamezení působení vlhkosti a přístupu vzduchu (chemické látky obsažené v nábytku, barvách, oblečení nebo plastech se mohou uvolňovat a způsobit oxidaci kovu).
  - Zvolte místo se stálou teplotou a nízkou vlhkostí (Sklepy a podobné místa, kde se dlouhá léta topilo nekvalitním uhlím, obsahují vyšší koncentrace síry a jejich sloučenin. Ty působí velmi agresivně na drahé kovy).
  - Působení slunečního záření může negativně ovlivnit stav kovu.

 • Manipulace
  - S mincemi mimo kapsli zásadně manipulujte v bavlněných rukavicích nebo pinzetou na mince (lidský pot může obsahovat stopy síry a dojde tak k oxidaci nebo zabarvení kovu).
  - Měkká podložka při práci může zachránit nejedno poškrábání mince.

  - Mince v kvalitě proof nikdy nevyjímejte z kapsle. Speciálně leštěná plocha při znečištění už nikdy nepůjde vyleštit do původní podoby.

Investiční zlaté a stříbrné slitky 1-100 gramů jsou zataveny do speciálních plastových obalů, který zároveň slouží jako certifikát pravosti. Nikdy je proto nevyjímejte! Snížili byste jejich cenu.

Zabezpečení vaší investice

 • Jedna unce zlata zabírá přibližně velikost platební karty, v domácích podmínkách může být velmi efektivní zahrát si na "schovku".
 • Při větších objemech investic není od věci pořídit si určité bezpečnostní zařízení (sejf a poplachové zařízení). Vždy se může vyskytnout možnost odcizení a je efektivnější uchovávat drahé kovy ve více schránkách. Větší počet "zámků" eliminuje možnost, že přijdete najednou o vše, ale jen o zlomek investice.
 • Další možností je pronájem bezpečnostní schránky (pro váš klid si ověřte zabezpečení schránky a pojištění v případě vyloupení schránky). Zlato plní funkci bezpečného přístavu hlavně ve fyzické podobě a uložení mimo bankovní sektor. Ne zřídka při finančních reformách byly otevřeny a zdaněny tyto schránky.
 • Nesmíme zapomenout také na starší praktiky schovávání. Při různých rekonstrukcích se nejednou našel kousek zlata schovaný pod parketami, mezi krovy nebo v dřevěných zárubních. Někteří si své zlato i zakopávali. Dnes si můžete napsat souřadnice, kde přesně jste zlato zakopali a v případě potřeby nemusíte fyzicky nic vyzvedávat a stačí pouze předat GPS souřadnice.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení