Jak na zlato

Zlato nebo stříbro?

Stříbro není levné zlato a mělo by se na tyto dva kovy dívat odlišným způsobem. V období hlubokých krizí, může stříbro posloužit stejně jako zlato, ale také se stalo, že šlo stříbro opačným směrem. Graf nám znázorňuje chování zlata a stříbra, když akciové trhy padají.

Zelená barva znamená, že hodnota vzrostla oproti S&P500.
Červená barva znamená, že hodnota klesla více, než S&P500.  
Žlutá barva znamená, že hodnota klesla, ale méně nebo stejně jako S&P500.  

nejvetsipropady

Stříbro je nejvíce používáno v průmyslu (cca 45%), kde je takřka nenahraditelné. Druhé dvě největší položky jsou šperky a investiční produkty.

Naopak zlato je bráno jako bezpečný přístav (má nejlepší poměr mezi rizikem a hodnotou) a ve špatných časech se k němu obrací většina investorů a v tomto období cena zlata nejvíce roste. Jako příklad poslední doby můžeme uvést COVID nebo válku na Ukrajině, kde během několika málo těchto dní zlato raketově vzrostlo.

Zajímavý je také článek Světové zásoby zlata, stříbra a platiny, který vám ukáže jiný pohled na tyto dva kovy. 

 • Zlato
  Zlato má nejlepší poměr mezi hodnotou a rizikem. Zlato je o
  chranou před geopolitickými problémy (válka, rozpad unie, bankrot státu, pád fiat měny), pojistkou proti hluboké krizi, pro udržení kupní síly úspor. Nespornou výhodou je decentralizace (zlato nikdo nemůže lusknutím prstu namnožit jako běžné peníze). Zlato je určitý druh svobodné investice. Máte jej fyzicky u sebe a nikdo Vám jej přes noc nevezme nebo nezdaní v případě ekonomických problémů ze strany státu.

 

 • Stříbro
  V posledních letech stříbro vzbuzuje velký zájem nejen u investorů, ale také u zájemců o alternativní formy spoření. Mnoho analytiků se shoduje, že je stříbro extrémně podhodnocená komodita a jedna z nejslibnějších investic. Podle World Silver Survey se celosvětová poptávka po investičním stříbru zvýšila v roce 2022 o 22% na nové maximum 332,9 milionů uncí. Nejprudší nárůst investic do stříbra zaznamenali v Indii a to o 188 %. Ve skutečnosti je vytěženého a dostupného stříbra 5x méně než zlata. Navíc se stříbro často spotřebovává v průmyslu a málo recykluje. Dochází tak k nedostatku fyzického stříbra. Trh se stříbrem je oproti trhu se zlatem velmi malý a bohužel na něm dochází k několikanásobně vyšší nabídce papírového stříbra oproti stříbru fyzickému. Stříbro se tak stalo jednou z nejpodhodnocenějších komodit. 

 

Závěrem

Jádro portfolia drahých kovů by mělo tvořit zlato, které bude sloužit jako pojistka a ochrana kupní síly úspor. Stříbro by mělo sloužit jako velmi dlouhodobá investice s vysoce zajímavým potenciálem zhodnocení. Je jen otázkou času, kdy se nedostatek fyzického stříbra projeví na komoditních burzách. Při rozhodování kolik vložit do zlata nebo stříbra může být nápomocný článek světové zásoby zlata, stříbra a platiny. 

Kdy tedy nakupovat zlato a kdy stříbro slouží zajímavý ukazatel gold/silver ratio. Poměr, jež ukazuje za kolik troyských uncí stříbra si můžeme koupit jednu troyskou unci zlata. Historicky se tento ukazatel pohyboval okolo 15:1 a dnes se drží na hodnotách 80:1 (80 uncí stříbra má stejnou cenu jako 1 unce zlata). Přední světový poradce v oblasti investic do drahých kovů Michael Maloney doporučuje nakupovat stříbro, jakmile se ukazatel přehoupne přes 80:1 a naopak nakupovat zlato, když se ukazatel pohybuje v hodnotách 50:1.

Gold/Silver Ratio

 

Mince nebo slitky?

Investiční slitky a investiční mince jsou vyráběny v nejlepším poměru ceny drahého kovu za gram. Například u zlaté mince 1 oz (31,1g) tvoří 95% prodejní ceny zlato jako kov a 5% prodejní ceny tvoří výroba, distribuce, marže apod. Investiční mince a investiční slitky zpravidla nenesou žádnou numismatickou hodnotu a jejich cena se určuje podle aktuálních kurzů na světových burzách. Rozhodne-li se investor pro slitky či mince, neudělá ani v jednom případě zásadní chybu. 

 • Slitky
  Obecně platí, čím větší slitek, tím výhodnější nákupní i prodejní cena. Většina slitků 5 - 100g jsou zalisovány v certifikovaném blistru a opatřeny unikátním sériovým číslem. Zlaté slitky 250, 500 a 1000g mají přiložený papírový certifikát obsahující unikátní sériové číslo, shodné s číslem vyraženém na slitku. Stříbrné slitky 250 a 500 nemají vyražené unikátní sériové čísla a neobsahují papírový certifikát. Stříbrné slitky 1000g mají vyražené unikátní sériové číslo, ale také neobsahují papírový certifikát. 

  Nevýhodou velkých slitků je jejich nedělitelnost a v případě potřeby musíte prodat celou cihličku. 

 • Mince
  Cenově nejvýhodnější je nákup 1 troyské unce (náklady na tuto výrobu jsou v poměru cena/gram nejlepší). Likvidita 1 oz (31,1g) zlatých i stříbrných mincí je velmi dobrá. Oproti slitkům mají mince několik předností. Dostanete do ruky přímo kov, který si můžete osahat, zakousnout nebo přeměřit. Mince mají status oficiálního platidla a jejich padělání ze strany čínských výrobců je minimální, aby nedocházelo k mezinárodním konfliktům. Při převozu "hotovosti" (zlatých mincí) mimo hranice ČR, počítají některé státy při kontrole nominální hodnotu vyraženou na minci, namísto aktuální ceny zlata na burze (není to však pravidlem).

 

Investiční nebo pamětní mince?

 • Investiční mince
  Běžné investiční mince jako jsou Wiener Philharmoniker, Maple Leaf, Krugerrand a další jsou raženy každoročně se stejným motivem za účelem výroby mince v nejlevnějším poměru ceny za gram. Cena mincí je ovlivněna kurzem na světových burzách a náklady těchto mincí jsou neomezené. Jedná se o čistou investici do fyzického kovu. Samozřejmě existují i výjimky. Například někteří investoři rádi sbírají všechny ročníky mincí Wiener Philharmoniker 1 oz a v určitých letech bylo vyraženo méně kusů nebo nejsou na trhu často k mání. V tomto případě může být cena mírně vyšší.

  Investiční mince s každoroční obměnou motivu. Tyto mince jsou raženy jako investiční, avšak jejich pořizovací cena je o něco vyšší. Díky každoročně novému designu a často také omezenému nákladu mincí, je lze zařadit mezi mince s numismatickým potenciálem. Jejich cena se odvíjí podle kurzu na světových burzách a časově narůstá i malá numismatická hodnota. Tradičně jsou to mince Kookaburry, Koaly, Čínské pandy nebo nejpopulárnější edice Čínského lunárního kalendáře z dílny australské mincovny Perth Mint. 

 • Pamětní mince
  Pamětní mince nejsou ovlivněny cenou drahých kovů na světových burzách. Jejich hodnota se odvíjí od mnoha faktorů. Mezi základní patří autor mince, emitent, emisní náklad atd. Často se cena odvíjí od témata vydávané mince a propracovanosti designu.

  V České republice vydává oficiální pamětní mince ČNB (nezaměňovat s Českou mincovnou) k určité slavnostní nebo výroční události. Vyhlašuje konkurz na motiv mince, kde porota rozhodne o vítězi. Reguluje počet ražených mincí, aby udržela jejich zdravý numismatický potenciál.

 

Kdy a jak často investovat?

Ceny drahých kovů na burzách se neustále mění a s určitostí nikdo nemůže říci, kterým směrem se v danou chvíli vydá. Možností jak investovat je více a záleží na každém, ke které se přikloní. Více se můžete dočíst v článku Kdy investovat do zlata.

 • Pravidelně !?
  Při pravidelné investici nakupujete kovy za aktuální ceny. Zprůměrujete cenu investice a nestane se vám, že nakoupíte pouze jednorázově a vysoko. 
 • Jednorázově ?!
  Investor si může stanovit cenu, za kterou by chtěl kovy jednorázově nakoupit. Na našem webu máme funkci "hlídacího psa", kde je možné nastavit hlídání ceny. Druhou možností je spekulovat a pokusit se najít cenové dno.

 

Trojská unce?

Troyská unce (Troy ounce 31,1g) je hmotnostní jednotka používána při obchodování s drahými kovy. Občas je zaměňována s běžnou uncí (také oz), ale ta má váhu 28,4g.

 

Vaše JEDNA UNCE

Článek vyjadřuje subjektivní názory autora článku. Nejedná se o investiční poradenství či doporučení. 

Affiliate program