Jak na zlato

Zlato nebo stříbro?

  • Zlato
    Je považováno za "bezpečný přístav" pro uchování hodnoty majetku. V různých formách slouží lidstvu už nejméně 5 000 let. Za posledních 20 let vyrostlo o neuvěřitelných 610%. Zlato silně reaguje na tištění nových nekrytých peněz a s každou ekonomickou a politickou nestabilitou utvrzuje své postavení.

    Celková produkce zlata za rok 2019 byla 4 776,1 tuny (těžbou 3 463,7 tun, recyklací 1 304,1 tun).
    Na investiční mince a slitky bylo použito 870,6 tun. Největší část se využívá ve zlatnictví a to 2 107 tun. Zlato se používá také v odvětvích elektroniky a technologickém průmyslu, kde se spotřebovalo 589,2 tuny.

    Zlato je výborný nástroj pro uchování hodnoty vašeho majetku. Dokazují to i světové centrální banky. Patnáct z nich navýšilo v roce 2019 své zlaté rezervy o jednu tunu či více. Nejvíce zlata loni nakoupila turecká centrální banka (159 tun), hned v závěsu je cetrální banka Ruska (158,1 tun).
    Je-li zlato dost dobré pro centrální banky, je stejně dobré i pro lidi.

 

  • Stříbro
    Nejdůležitějším faktorem stříbra je jeho cena. Je mnohem dostupnější nežli zlato a zároveň skrývá obrovský růstový potenciál. Investiční stříbro je jednou z nejzajímavějších a nejpestřejších investic do drahých kovů.

    Stříbro má vynikající elektrickou a teplotní vodivost, díky tomu se využívá z 60% v průmyslu. Pouhých 11% tohoto vzácného kovu proudí do investičních produktů.

    Ze své historie prodělalo stříbro dvě velké spekulační bubliny, kdy jeho cena vyskočila v roce 1980 a v roce 2011 na více než 50 USD za unci. Po prasknutí bubliny se stříbro výrazně propadlo, avšak z historického hlediska si stále uchovává svou hodnotu a drží krok s inflací.


    Významným ukazatel je "Gold/Silver ratio" (poměr zlato/stříbro). Je to poměr určující kolik uncí stříbra potřebuji na nákup jedné unce zlata. Za posledních 20 let se tento poměr pohyboval v průměru 60 uncí stříbra za 1 unci zlata. V současnosti je zlato cenově vysoko a poměr Gold/Silver ratio je také vysoký. Očekává se proto prudký nárůst ceny stříbra, aby dohnalo cenu zlata.

    Stříbro je nejvíce využíváno v průmyslu, kde je spotřebováváno a jeho recyklace je každoročně finančně náročnější. Jako u každého vzácného kovu nejsou jeho zásoby nevyčerpatelné. Zastoupení stříbra a zlata v zemské kůře je v poměru 17:1. Dostupnost vytěženého stříbra a zlata se pohybuje v poměru 4:1 (více stříbra). Díky faktu, že se používá převážně v průmyslu a pouhých 11% putuje do investičních produktů, existuje na světě jen 0,3 miliard uncí obchodovatelného stříbra a 3,2 miliard uncí obchodovatelného zlata. Stříbro stále ukrývá svůj potenciál a je jen otázkou času, kdy jej odhalí.

 

Stříbro není zlato! Oba to jsou vzácné kovy, ale stříbro je z většiny průmyslovou a zlato krizovou komoditou. Cena stříbra je tedy úzce spojená s poptávkou ze strany průmyslu, kdežto zlato plní funkci bezpečného přístavu a jeho cena se určuje poptávkou investorů. Hodnota těchto kovů nemusí spolu korelovat, a proto je dobré zvážit investici do obou (Do zlata, jako bezpečného přístavu v období těžkých ekonomických časů a do stříbra, jako spekulace na obrovský růstový potenciál).

 

Mince nebo slitky?

  • Slitky
    Obecně platí čím větší slitek, tím výhodnější cena. Většina slitků 5 - 100 g jsou zalisovány v certifikovaném blistru a opatřeny unikátním sériovým číslem. Vyšší hmotnosti jsou převážně zabaleny do fólií a některé obsahují certifikát.

    Nevýhodou velkých slitků může být horší likvidita a nemožnost prodat po částech. Také poškození blistru mírně snižuje cenu výkupu.


  • Mince
    Nejvýhodnější je nákup 1 unce (náklady na tuto výrobu jsou v poměru cena/gram nejlepší). Likvidita 1 oz zlatých i stříbrných mincí je velmi dobrá. Další preferencí je možnost výměny poškozené kapsle (obalu).

    Oproti slitkům jsou mince oficiálním zákonným platidlem
    s vyraženou nominální hodnotou. Tato cena je pouze symbolická a reálná hodnota mince je mnohem vyšší. Například zlatá mince Wiener Philharmoniker má nominální hodnotu 100 EURO a některé státy mají omezení cestování s hotovostí, cennostmi nebo zlatem. Díky nízké nominální hodnotě je možné převést více zlata v mincích, nežli ve slitcích. Toto však neplatí všude a před odjezdem si důkladně prostudujte podmínky dané země.

 

Investiční nebo pamětní mince?

  • Investiční mince
    Tradiční investiční mince jako jsou Wiener Philharmoniker, Maple Leaf, Australian Kangaroo a další jsou raženy každoročně se stejným motivem za účelem výroby mince v poměru ceny za unci co nejnižší. Jejich cena je ovlivněna kurzem na světových burzách a náklady těchto mincí jsou neomezené. Jedná se o čistou investici do fyzického kovu. Samozřejmě existují i výjimky. Někteří investoři rádi sbírají například všechny ročníky mincí Wiener Philharmoniker 1oz a v určitých letech bylo vyraženo méně kusů nebo nejsou na trhu často k mání. V tomto případě může být cena mírně vyšší.

    Investiční mince s každoroční obměnou motivu. Tyto mince jsou raženy jako investiční, avšak jejich pořizovací cena je o něco vyšší. Díky každoročně novému designu a často také omezenému nákladu mincí je lze zařadit mezi mince s numismatickým potenciálem. Jejich cena se odvíjí podle kurzu na světových burzách a časově narůstá i malá numismatická hodnota. Tradičně jsou to mince Kookaburry, Koaly, Čínské pandy nebo nejpopulárnější edice Lunárního kalendáře.

  • Pamětní mince
    Pamětní mince nejsou ovlivněny cenou drahých kovů na světových burzách. Jejich hodnota se odvíjí od mnoha faktorů. Mezi základní faktory patří autor, emitent a emisní náklad. Nejvíce se cena odráží od témat vydávané mince a propracovanosti designu.

    V České republice vydává oficiální pamětní mince ČNB k určité slavnostní nebo výroční události. Vyhlašuje konkurz na motiv mince, kde porota rozhodne o vítězi. Reguluje počet ražených mincí, aby udržela jejich zdravý numismatický potenciál.

 

Kdy a jak často investovat?

Ceny drahých kovů se neustále mění a s určitostí vám nikdo nemůže říci, kterým směrem se v danou chvíli vydá. Možností jak investovat je více a záleží na každém, ke které se přikloní. 

  • Pravidelně !?
    Při pravidelné investici nakupujete kovy za aktuální ceny. Zprůměrujete cenu investice a nestane se vám, že nakoupíte pouze jednorázově a vysoko.
  • Jednorázově ?!
    Investor si může stanovit cenu, za kterou by chtěl kovy jednorázově nakoupit. Na našem webu máme funkci "hlídacího psa", kde je možné nastavit hlídání ceny. Druhou možností je spekulovat a pokusit se najít cenové dno.

 

Trojská unce?

Trojská unce je světově uznávaná hmotnostní jednotka pro drahé kovy. Její označení je "oz" a rovná se 31,1 gramů. Ceny na světových komoditních burzách jsou uváděny v trojských uncích.