Casa de Moneda de Mexico

Webová stránka značky: Casa de Moneda de Mexico

 

Ommexico

La Casa de Moneda de México je národní mincovna z Mexika a je nejstarší mincovna v Severní a Jižní Americe. Mincovna byla založena v roce 1535 španělským místokrálem Antonio de Mendoza. Mincovna vytvořila od svého založení kousky, jako Real de a 8 (silné peso 15 stol.), které se používalo, jako platidlo i za hranicemi v západní Evropě, Japonsku, Číně a ve spojených státech, kde byl známý, pod názvem Španělský dolar.

peso de caballito (vlevo),   Real de a 8 (vpravo)

peso de caballito

V roce 1910 byla vydána první pamětní mince peso de caballito pro 100 let výročí nezávislosti Mexika.

Od roku 1983 jsou mince vyráběny v moderní továrně v San Luis Potosí. Ze starého sídla se stalo národní museum Museo Nacional de las Culturas. Hlavním klientem je Bank of Mexiko, zkráceně BdeM nebo Banxico - Mexická centrální banka. V roce 1936 byly zavedeny takzvané "Fiat peníze" (Měna s nuceným oběhem), aby oddělili Mexickou měnu od přímé ekvivalence se stříbrem a zlatem.

V současné době má mincovna pokročilou moderní technologii pro ražení mincí a medailí. V posledních letech exportovala měny do zemí jako: Německo, Argentina, Rakousko, Bahamy, Brazílie, Kanada, Kuba, Ekvádor, Egypt, Guatamela, Spojené státy, Španělsko, Honduras, Indie, Indonésie, Maroko, Nikaragua, Norsko, Peru, Portugalsko, Portoriko, Švédsko, Švýcarsko, Thajsko, Uruguay a Venezuela.

V roce 2019 se podařilo v hlavním městě Mexiko city vykrást sejf federální mincovny. Ozbrojenci ukradli zlaté mince, pamětní hodinky a jiné cennosti, za 57,4 milionu korun.

Mederní továrna v San Luis Potosí

Casa de Moneda de Mexico

1 položek celkem
004813 stribrna investicni mince ramesses po zivote 2oz 2017 03
713 Kč

Mince Libertad je ražena od roku 1982 v nejstarší mincovně v Americe Casa de Moneda de Mexico, která byla založena v roce 1535 španělským místokrálem Antoniem de Mendozou.

Kód: 415

Stránka 1 z 1 - 1 položek celkem