Certifikáty

Co je to certifikát pravosti?

U investičních kovů se zpravidla jedná o papírový dokument s určitými prvky ochrany proti padělání (vždy záleží na producentovi, který jej vydává). Dokument obsahuje údaje o produktu a zvyšuje důvěryhodnost pravosti, původu mince či slitku. Právo na vydávání těchto certifikátů má pouze mincovna nebo rafinerie, která je produkuje. 

 

Dostanu k nákupu certifikát?

Certifikát zasíláme jen tehdy, pokud je součástí balení od výrobce. Ve většině případů nerozhoduje cena, ale druh zboží. Certifikáty převážně bývají u pamětních mincí. K běžným investičním zlatým a stříbrným mincím se nedodávají (Wiener Philharmoniker, Maple Leaf, American Eagle atd.). 

 

Proč certifikát není u investičních mincí nebo slitků?

Mince
Důvod je jednoduchý - byl by zbytečný. Prodejní cenu investiční mince tvoří z 95% zlato a 5% výroba, distribuce a jiné náklady. Při zpětném výkupu je srážka z prodejní ceny (spread) cca 5%. Tedy vykupuje se za cenu čistého zlata. Každý obchodník si během chvilky sám ověří, zda se jedná o ryzí zlato. Certifikát je tedy pro toto obchodování zbytečný a navíc mince nemají žádné sériové číslo a dal by se přiložit i k falzifikátu. 

Slitky
Podobně jako u investičních mincí je tomu i u slitků zalisovaných v blistru s tím rozdílem, že má každý z nich své unikátní sériové číslo. Sám blistr je určitým certifikátem pravosti. Papírový certifikát není součástí.

Výjimkou jsou větší zlaté cihly (1 kg apod.), u kterých je ověřování náročnější. Zde certifikáty jsou i s vyraženými sériovými čísly. 

 

Pamětní mince a certifikát

Pamětní mince se velice různí, ale obecně můžeme říci: 50% mince tvoří cena drahého kovu a 50% "důvěra v emitenta", výroba, distribuce apod. Polovinu pravosti mince (zda se jedná o ryzí kov) si obchodník zkontroluje snadno. K druhé části ověření (jedná-li se opravdu o originál) je k nápomoci certifikát pravosti. 

 

Závěrem

U některých obchodníků můžete dostat ke každému nákupu "certifikát", ten ale vydává sám obchodník z vlastní iniciativy a často se nejedná o certifikát pravosti. Z našeho pohledu jsou tyto dokumenty bezcenné a jako seriózní obchodníci nebudeme nabourávat léta zaběhlé obchodování a dělat tyto novodobé marketingové praktiky.

Affiliate program