O investování

Rozdělení portfolia

Drahé kovy jsou jednou z mnoha investic. Nejlepší je diverzifikovat své portfolio a alokovat peníze také do jiných investičních příležitostí jako jsou nemovitosti, akcie, dluhopisy, umění a spousty jiných. Každá z těchto investic se chová odlišně v různých ekonomických cyklech (krize, deprese, oživení, konjunktura). Například v krizi roste zlato a padají akcie, naproti tomu v období konjunktury zase rostou akcie nebo nemovitosti. Diverzifikací a vyvažováním portfolia docílíte nejlepšího efektu zhodnocení: bude-li období konjunktury a vysoké ohodnocení akcií, část jich prodám a dokoupím levnější zlato. Tento princip využívám i opačně. Pokles ceny jakéhokoliv aktiva nemá vyvolávat paniku, ale možnost levného nákupu.

Zlato obecně

Za posledních 20 let zlato vyrostlo o neuvěřitelných 610% a porazilo tak americké akcie včetně započtení dividendy. Reaguje tak na tištění nových nekrytých peněz a obecně špatné ekonomické vyhlídky, naopak v lepších časech může být jeho zhodnocení i záporné. Není tedy dobré dívat se na krátkodobé týdenní nebo měsíční grafy, ale mít se zlatem dlouhodobější záměr. Potom plní funkci uchovatele hodnoty vašeho majetku.

 

Výhody zlata v portfoliu

Zlato má velkou výhodu a to je sharpe ratio (poměr měřící výkonnost investice ve srovnání s bezrizikovým aktivem). V portfoliu 25% zlata, 25% akcie, 25% dluhopisy a 25% hotovost dokázalo zlato snížit ztrátu v nejhorším roce z -20% na -3%. Vycházející z dat za posledních 30 let.

Velkou předností je fyzické vlastnění zlata. Bude-li stát špatně hospodařit a dojde na lámání chleba, nejprve sáhne po nejsnazších penězích. Jako jsou účty a spoření v bankách a jiných institucích. Poslední možností bude fyzické vyvlastňování zlata. To z důvodu, že je velmi obtížné jej dohledat a vymáhat. Navíc je tento trh oproti bankovnímu sektoru velmi malý a pro stát nezajímavý.

Poslední preferencí jsou daně. Fyzické osoby jsou osvobozeny od daně z příjmu z prodaného zlata. Neplatí však vždy na papírové zlato v podobě ETF.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení