O investování
Rozdělení portfolia
Drahé kovy jsou jednou z mnoha investic. Nejlepší je diverzifikovat své portfolio a alokovat peníze také do jiných investičních příležitostí jako jsou nemovitosti, akcie, dluhopisy, umění a spousty jiných. Každá z těchto investic se chová odlišně v různých ekonomických cyklech (krize, deprese, oživení, konjunktura). Například v krizi roste zlato a padají akcie, naproti tomu v období konjunktury zase rostou akcie nebo nemovitosti. Diverzifikací a vyvažováním portfolia docílíte nejlepšího efektu zhodnocení: bude-li období konjunktury a vysoké ohodnocení akcií, část jich prodám a dokoupím levnější zlato. Tento princip využívám i opačně. Pokles ceny jakéhokoliv aktiva nemá vyvolávat paniku, ale možnost levného nákupu.
Zlato obecně
Za posledních 20 let zlato vyrostlo o neuvěřitelných 610% a porazilo tak americké akcie včetně započtení dividendy. Reaguje tak na tištění nových nekrytých peněz a obecně špatné ekonomické vyhlídky, naopak v lepších časech může být jeho zhodnocení i záporné. Není tedy dobré dívat se na krátkodobé týdenní nebo měsíční grafy, ale mít se zlatem dlouhodobější záměr. Potom plní funkci uchovatele hodnoty vašeho majetku.
Výhody zlata v portfoliu
Zlato má velkou výhodu a to je sharpe ratio (poměr měřící výkonnost investice ve srovnání s bezrizikovým aktivem). V portfoliu 25% zlata, 25% akcie, 25% dluhopisy a 25% hotovost dokázalo zlato snížit ztrátu v nejhorším roce z -20% na -3%. Vycházející z dat za posledních 30 let.
Velkou předností je fyzické vlastnění zlata. Bude-li stát špatně hospodařit a dojde na lámání chleba, nejprve sáhne po nejsnazších penězích. Jako jsou účty a spoření v bankách a jiných institucích. Poslední možností bude fyzické vyvlastňování zlata. To z důvodu, že je velmi obtížné jej dohledat a vymáhat. Navíc je tento trh oproti bankovnímu sektoru velmi malý a pro stát nezajímavý.
Poslední preferencí jsou daně. Fyzické osoby jsou osvobozeny od daně z příjmu z prodaného zlata. Neplatí však vždy na papírové zlato v podobě ETF.