O investování

Rozdělení portfolia (Diverzifikace)

Drahé kovy jsou jednou z mnoha investic a jako každá jiná investice má své výhody i nevýhody. Nejbezpečnější metodou obecného investování je nesázet vše na jednu kartu. Ekonomika neustále prochází různými cykly krize, deprese, konjunktury či expanze a v každém tomto období se můžou jednotlivá aktiva chovat velmi odlišně. Proto rozdělení svého majetku do několika "hromádek" (Zlato, stříbro, akcie, dluhopisy, umění, nemovitosti atd.) vám vytvoří stabilní portfolio, které bude odolnější proti těmto výkyvům. Například z historie je známo, když přichází krize klesají akcie a naopak většina investorů sází na bezpečný přístav v podobě zlata a cena zlata roste. Vyšší cena zlata nám vyvažuje nižší cenu akcií a nemusíme v panice nebo v důsledku potřeby hotovosti prodávat akcie, jež jsou aktuálně pod cenou. 

Aktivnější investoři mohou tyto cykly využívat poměrně jednoduchým způsobem. Zvolí-li investor 25% Akcií, 25% Stříbra, 25% Zlata a 25% Dluhopisů, stačí jen sledovat jejich růst a pokles v pravidelných intervalech.

Bez názvu

Například, když se zvedne cena zlata a nebude již tvořit 25%, ale třeba 40% hodnoty tohoto portfolia, tak je optimální čas kousek odprodat a dokoupit naopak to aktivum, které nám kleslo a je za zajímavou cenu. To platí i v opačném případě, když zlato v portfoliu klesne na nižší procentuální hodnotu. V tomto případě je naopak vhodné zlato dokupovat a prodávat jiné aktivum, které se zhodnotilo. Tímto vyvažováním dosáhne investor nejlepších výsledků.

Jaké aktiva investor zvolí jsou čiště na něm. Měl by volit tak, aby portofilo bylo vyvážené a diverzifikové.

 

Proč kupovat zlato do portfolia?

Za posledních 20 let zlato vyrostlo o neuvěřitelných 610% a porazilo tak americké akcie včetně započtení dividendy. Reaguje tak silně na tištění nových nekrytých peněz a obecně špatné ekonomické vyhlídky. Naopak v lepších časech může být zhodnocení záporné a stává se vhodnou dobou k nákupu. Není tedy dobré dívat se na krátkodobé týdenní nebo měsíční grafy, ale mít se zlatem dlouhodobější záměr. Potom plní funkci uchovatele kupní síly úspor.

 • Zlato má nejlepší poměr mezi hodnotou a rizikem. A jak jsme zmínili výše, v těžkých časech nám vyrovnává ztráty jiných aktiv
 • Ochrana před špatným hospodařením vlastního státu
 • Ochrana před geopolitické problémy (válka, rozpad unie, bankrot státu, pád fiat měny)
 • Pojistka proti hluboké krizi
 • Pro případ, když neotevřou banky (jako se stalo na Kypru 2013, nebo v Řecku 2015)
 • Udržuje hodnotu majetku (bojuje proti inflaci)
 • Nazávislost na funkčnosti internetu nebo elektřiny
 • Nikdo zlato neovládá a nemůže jeho množství zvýšit "lusknutím prstu", jako u běžných peněz
 • Nikdo Vám z něj kousek po kousku neukrajuje v podobě inflace (Inflaci bychom mohli také definovat jako "skrytou daň" z držení peněz)
 • Svoboda – zlato máte fyzicky u sebe a můžete si sním nakládat dle vlastního uvážení
 • Zlato je osvobozeno od DPH a při koupi na fyzickou osobu se neodvádí daň z následného prodeje

Výše zmíněné platí pouze za předpokladu, když vlastníte fyzické zlato. "Papírové zlato" vždy nese riziko třetí strany. 

 

Vaše JEDNA UNCE

Článek vyjadřuje subjektivní názory autora článku. Nejedná se o investiční poradenství či doporučení. 

Affiliate program