Fakta o drahých kovech

Trocha historie

 • První mince
  Zlato a stříbro jsou drahé kovy, které doprovázejí lidstvo nejméně 5 000 let. Předmincovní období je charakteristické tím, že ještě neexistovali mince určitého tvaru a váhy, ale obchod se uzavíral buď výměnou zboží a služeb (tzv. barterový obchod) nebo kusového drahého kovu. První mince vznikly na přelomu 6. a 7. stol. př. n. l. v oblasti Předního východu a Malé Asie, odkud se jejich používání rozšířilo do antického Řecka a pozdější Římské říše.
 • Vznik bankovek
  První papírové peníze vznikly v Číně během vlády dynastie Tang (618-907 n.l.). Oproti tomu první československé bankovky označované jako 1919 Austro-Hungarian Notes - Stamp Revalidation Issue jsou datovány k roku 1902-1919. Bankovky se historicky vyvinuly z obchodních směnek, při jejím předložení se banka zavazovala vyplatit určité množství zlata. Se směnkami se tak začalo obchodovat a fungovaly jako dnešní peníze s tím rozdílem, že byly kryty zlatem.

Drahé kovy jsou věčné, nezničitelné a neztrácí na hodnotě. Cesta k nim vedla často krutými válkami a utrpením. Od nepaměti jsou to kovy nesmírných hodnot a tento status si udržely dodnes.

 

Důležitá fakta současnosti

 • Pouhých 7%
  V dnešní době jsme si všichni zvykli platit platebními kartami a fyzické peníze zaujímají jen malý zlomek všech peněz v oběhu. Hotovostní peníze představují pouhých 7%.


 • Fiat peníze
  V roce 1971 došlo k definitivnímu zrušení zlatého standardu a peníze jako takové už nejsou kryty zlatem. Od jeho zrušení jsou peníze založené pouze na zárukách bank a států. Fiat peníze je měna s nuceným oběhem vytvořená mocí úřední. Význam slova fiat je rozkaz či nařízení (z angličtiny). Díky těmto novým penězům vzniklo také nové riziko v podobě inflace (znehodnocení peněz). Při finančních krizích "tisknou" světové centrální banky biliony dolarů nových peněz, aby stabilizovali ekonomiky. Naředění těmito penězi vede k velké inflaci. Naproti tomu ceny drahých kovů rostou a zvyšují svou hodnotu.

 • Krok s inflací
  Z historického hlediska drží drahé kovy krok s inflací a v případě zlata ji mnohonásobně přeskočila. Zásoby drahých kovů jsou celosvětově omezené a nejdou jen tak vyrobit nebo nastisknout, jako fiat peníze. Není důvod, proč by cena zlata nebo stříbra neměla držet minimálně krok s inflací.

 • Produkce zlata
  V roce 2019 se vyprodukovalo 4 776,1 tun zlata
  (z toho 3 463,7 tun těžbou a 1 304,1 tun recyklací). Na investiční mince a slitky bylo použito 870,6 tun. Největší část se využívá ve zlatnictví a to 2 107 tun. Zlato se využívá také v odvětvích elektroniky a technologickém průmyslu, kde se spotřebovalo 589,2 tuny.

 • Produkce stříbra
  Světová důlní těžba stříbra pro rok 2019 byla 836,5 miliónů uncí stříbra (cca 26 018 tun).
  Největší využití má stříbro v průmyslu 60% a pouhých 11% putuje do investic. Největší producenti stříbra jsou Mexiko, Peru, Čína, Austrálie, Rusko, Polsko, Bolívie nebo Chile.

 

Budoucí vývoj drahých kovů

 • Drahé kovy nesou status "bezpečného přístavu" a jsou dokonalým nástrojem pro ochranu vašeho majetku před inflací, ale také skrývají vysoký potenciál zhodnocení.

 • BITCOIN (virtuální měna - nazývaná také virtuální zlato). Stejně, jako u zlata a stříbra v období nejistoty a kritze se většina investorů chrání a nakupují také BITCOIN. Ten dokázal v období korona krize v roce 2020 navýšit svou hodnotu z 5000 USD na téměř 35 000 USD. Natiskneme-li několik bilionů dollarů do eknomiky, vždy se to projeví na všech cenách. Na akciových trzích a Bitcoinu se cena zvedla okamžitě. U komodit je to otázka maximálně 5 let a budeme svědky vysokého růstu nejen zlata, ale také stříbra a platinových kovů.

 • Všichni investoři po celém světě své investice diverzifikují a nesází nic na jednu kartu. Nedílnou součástí každého portfolia jsou i drahé kovy. Zlato a stříbro jsou neovladatelné a neregulovatelné žádnou vládou ani nadnárodní institucí. Jsou akceptovatelné a obchodovatelné po celém světě, jako žádná jiná měna.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení