Stříbrná mince 500 Kč Schválení československé ústavy 100. výročí 2020 standard

Kód: 524
Neohodnoceno
985 Kč / ks 814 Kč bez DPH
Momentálně nedostupné
Položka byla vyprodána…

Dnem 26. února 2020 vydává Česká národní banka pamětní stříbrnou pětisetkorunu k 100. výročí schválení Československé ústavy a vzniku Ústavního soudu Československé republiky.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Ústavní soud není součástí soustavy obecných soudů. Jeho úkolem je zejména chránit ústavnost, základní práva a svobody vyplývající z Ústavy, Listiny základních práv a svobod a dalších ústavních zákonů České republiky a garantovat ústavní charakter výkonu státní moci. Přísluší mu i další kompetence, jako je rozhodování v některých věcech týkajících se volebního práva a posuzování souladu mezinárodních smluv s Ústavou před jejich ratifikací.

Na lícní straně pětisetkoruny je motiv části originální knižní vazby československé ústavy z roku 1920 s dominujícím středním státním znakem. V horní části mince je umístěn text "ČESKÁ REPUBLIKA", pod kterým se nachází označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky "500 Kč". Značka České mincovny, která je tvořena kompozicí písmen "Č" a "M", je umístěna při pravém okraji mince.

Na rubové straně pětisetkoruny je ztvárněn opakující se částečný motiv originální knižní vazby československé ústavy z roku 1920, do kterého je v horní části mince zakomponován malý státní znak a ve spodní části mince vstupní portál budovy Ústavního soudu v Brně. Uprostřed mince jsou ve čtyřech řádcích texty "ČESKOSLOVENSKÁ ÚSTAVA", "ÚSTAVNÍ SOUD" a "1920-2020". Vpravo od vstupního portálu jsou umístěny iniciály autora mince akademického sochaře Zbyňka Fojtů, které jsou tvořeny písmeny "F" a "Z".

Doplňkové parametry

Kategorie: Stříbro
Hmotnost: 25 g
Stát: Česká Republika
Kvalita: Standard
Nominální hodnota: 500 Kč
Průměr: 40 mm
Ryzost: 925/1000 Ag, 75/1000 Cu
Emisní náklad: 10 600 Ks
Datum emise: 26.2.2020
Emitent: ČNB
Autor: Zbyněk Fojtů
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole: