Stříbrná mince 200 Kč Božena Němcová 200. výročí narození 2020 standard

Kód: 236
Neohodnoceno
490 Kč / ks 405 Kč bez DPH
Momentálně nedostupné
Položka byla vyprodána…

Božena Němcová byla významná česká spisovatelka, která již má své místo na české 500 korunové bankovce a nyní také na pamětní stříbrné dvou set korunové minci.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Autorem mince je zesnulý český sklářský výtvarník, medailér a pedagog Jiří Harcuba. V letech 1991-1994 byl rektorem VŠUP, vyučoval na několika amerických a britských univerzitách, byl zakladatelem ryteckých škol v Corningu a Pilchucku a mezinárodní školy Dominika. Česká národní banka použila jeho návrh z roku 1995, určený původně k 175. výročí spisovatelky Boženy Němcové. Mince nakonec nebyla realizována. Tímto uctívá památku a tvorbu vynikajícího českého výtvarníka.

Božena Němcová byla svobodomyslným člověkem velkého kulturního rozhledu, a je spojována s emancipačními snahami ženskými i národními. Svou prací v ustavování moderní české kultury si v Česku vydobyla pozici národní patronky a pomyslné strážkyně národní identity. K nejčtenějším dílům Boženy Němcové patří próza Babička (1855) a Divá Bára (1856).

Na rubové straně je ztvárněn portrét Boženy Němcové v levém profilu s náznakem oděvu. Při spodním okraji dvou set koruny je ozdobným písmem umístěn text "Božena Němcová" a při pravém horním okraji jsou umístěny letopočty "1820–2020". Iniciála autora mince, akademického sochaře Jiřího Harcuby, kterou je písmeno "H", se nachází při levém okraji mince.

Na lícní straně dvou set koruny je kompozice stylizovaných heraldických zvířat z velkého státního znaku České republiky a pod ní text "ČESKÁ REPUBLIKA". Pod tímto textem je ve dvou řádcích označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky "200 Kč". Značka České mincovny tvořená písmeny "Č" a "M" je umístěna v horní části mincovního pole vpravo od státního znaku.

Doplňkové parametry

Kategorie: Stříbro
Hmotnost: 13 g
Stát: Česká Republika
Kvalita: Standard
Průměr: 31 mm
Ryzost: 925/1000 Ag, 75/1000 Cu
Emisní náklad: 5 600 Ks
Datum emise: 29.1.2020
Emitent: ČNB
Autor: Jiří Harcuba
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole: