Stříbrná mince 200 Kč 2020 Zahájení ražby jáchymovských tolarů standard

Kód: 227
Neohodnoceno
490 Kč / ks 405 Kč bez DPH
Momentálně nedostupné
Položka byla vyprodána…

Jáchymovský tolar je označení historických stříbrných mincí ražených v Jáchymově v letech 1520 až 1528. Podle německého názvu města Joachimsthal se pro ně na evropských tržištích vžil název Thal, Thaler či Joachimsthaler, v českých zemích tolar.

Detailní informace

Detailní popis produktu

V 16. století na české straně Krušných hor bylo objeveno bohaté ložisko stříbra. Krátce poté na místě osady Konradsgrün vznikla vesnice Thal a ta byla později přejmenována na současný Jáchymov podle svatého Jáchyma Joachimsthala.

Právě Jáchymovské tolary zapříčinily konec éry nejznámější české mince - pražského groše, kterým se na našem území platilo od roku 1300 přes dvě století.

Na lícní straně dvou set koruny je uprostřed mincovního pole vyobrazena lícní a rubová strana jáchymovského tolaru bez letopočtu. Po obvodu mince je neúplný perlovec. Označení nominální hodnoty „200 Kč“ se nachází při horním okraji mince. Text „ČESKÁ REPUBLIKA“ je umístěn při dolním okraji mince a pod ním se nachází značka České mincovny tvořená písmeny „ČM“.

Na rubové straně dvousetkoruny je zachována kompozice lícní strany, v kruzích jsou ztvárněny portréty vydavatelů jáchymovských tolarů, vlevo hraběte Štěpána Schlika a vpravo českého krále Ludvíka Jagellonského. Po obvodu mince je neúplný perlovec. Při horním okraji mince se nacházejí letopočty „1520–2020“. Text „JÁCHYMOVSKÉ TOLARY“ je umístěn při dolním okraji mince. Iniciály autorky mince Veroniky Adamcové, které jsou tvořeny kompozicí písmen „VA“, jsou umístěny pod textem „TOLARY“.

Doplňkové parametry

Kategorie: Stříbro
Hmotnost: 13 g
Stát: Česká Republika
Kvalita: Standard
Průměr: 31 mm
Ryzost: 925/1000 Ag, 75/1000 Cu
Emisní náklad: 6 700 Ks
Datum emise: 8.1.2020
Emitent: ČNB
Autor: Veronika Adamcová
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole: